logo
TATA DAV PUBLIC SCHOOL
WBC (TISCO), Ghatotand - 825314
Latest News  
 
Achievements - Month Wise
» 2017
May
June
 
» 2016
April
 
» 2015
May
Achievements 2014-15 Back to Achievement Page
DAV PUBLIC SCHOOL, WBC, GHATOTAND
Co- Scholastic Achievements 2014-15
 
Games and Sports.
 

DAV  National Sports (Cluster Level)

S.No.

Activity/ Event

Name of Students

Achievement/
Participation

Organised by                   

1

Athletic Meet (Sr.)
Long Jump

1.Amit Kr. Saw
2.Subham Kr. Rana

Gold
Bronze

DAV Public School
Rajrappa

2

Volleyball

School Team

Runner(DAV WBC)Cluster

DAV Public School, Barkakana

3

Football

School Team

Runner(DAV WBC) Cluster

DAV Public School, WBC, Ghatotand

DAV  National Sports  (Zonal Level)

1

Athletic Meet (Sr.)
Long Jump

1.Amit Kr. Saw

Gold

DAV Public School
Bariatu Ranchi

DAV  National Sports  (National Level)

1.

Athletic Meet (Sr.)
Long Jump

1.Amit Kr. Saw

Gold

DAV Centenary Public School Baishali Nagar Jaipur Rajastan

CBSE Sports ( Cluster  Level)

1

Athletic Meet
Long Jump

1.Amit Kr. Saw

Gold

DAV Public School
Rajrappa

2

Triple Jump

1.Amit Kr. Saw

Gold

3

Discus

1.Amit Kr. Mahto

Silver

CBSE Sports (National Level)

1

Long Jump

Amit Kr. Saw

Gold

Devine Child School, Mehsana Gujrat

2

Triple Jump

Amit Kr. Saw

Bronze

Inter-School Cross-Country

1.

 

Cross-Country

1.Gulshan Kumar
2.Vishal  Ganjhoo
3.Shiv Shankar
4. Bhanu Pratap Singh
5. Akash Kumar

2nd Position
4th Position
5th Position
6th Position
8th Position

Holy-Cross School, WBC Ghatotand

Tata Steel WBD

1

Athletic Meet
100 Mts

Amit Kumar Saw
Anil Kumar Mahto
Subham Kumar Rana

Gold
Silver
Bronze

 

 

Sports Cell Tata Steel

2

Athletic Meet
800 Mts

Shiv Shankar

Silver

3

Shotput

Anil Kumar Mahto

Gold

4

Long Jump

Amit Kumar Saw

Gold

5

4X100 Relay

1.Amit Kr. Saw
2.Anil Kr. Mahto
3.Subham Kr. Rana
4.Vaibhav Chertry

Gold

Music & Dance

S.No.

Activity/ Event

Name of Students

Achievement/
Participation

No. of Participants

Organised by

1

Solo Singing

Priyanka Kumari

2nd Prize

1

Holy Cross School, WBC

2

Solo Tabla

Aayush Kr. Pandey

1st Prize

1

Holy Cross School, WBC

3

Group Dance

School Team

4th Prize

15

TATA Steel, WBD.

Painting 

S.No.

Activity/ Event

Name of Students

Achievement/
Participation

No. of Participants

Organised by

1

Inter School  Sit & Draw Competition (Group ‘A’)

Daksh Raj – II

1st Prize

10

Tata Steel, WBD (Birth Anniversary of JRD Tata)

Harshita Kumari-IV

1st Prize

11

Abhishek Kumar- VI

1st Prize

12

Ajit Prasad – VI

3rd  Prize

12

2

Inter School Drawing Competition

Somesh Kumar – IX

1st Prize

250

Tata Steel, WBD (Children’s  Day)

Khushboo Kumari-X

3rd  Prize

Literary Activities

S.No.

Activity/ Event

Name of Students

Achievement/
Participation

No. of  Schools

Organised by

1

Inter School English Speech Competition

Sejal Kuchroo – IXC

3rd Prize

6

Tata Steel, WBD (Birth Anniversary of JRD Tata)

2

Extempore

Junior (III to V)
Chetan Nair(VA)
Shalabh Kr. Singh(VB)
Senior (VI to VIII)
P. Lakshmi Suchita(VIIA)
Somya Rani Meswa(VIIIA)
Super Senior (IX to X)
Sejal Kuchroo-IXC

 

1st Prize
2nd Prize

1st Prize
2nd Prize

3rd Prize

6

Tata Steel, WBD
(Children’s Day)

Essay Writing

Junior Classes(III to V)
Monu Kumar(VA)
Arshad Quraishi (VA)
Senior(VI  to VIII)
Anisha Soni(VIIIA)

 

1st Prize
3rd Prize

2nd Prize

14

3

National  Level Interschool Debate Competition

Anwesha Banerjee (XB)

Best Speaker
(Extempore)

21

DAV Hazaribag

4

National Level Interschool Creative Writing Competition

Partha Banerjee (XI A)

1st Prize

21

DAV Hazaribag

5

National Level  Quiz  Competition

Participation

-

-

DAV Hazaribag